Jak vybrat kultivátor?

Kultivátor prokypří půdu a zajistí vám stabilně kvalitní úrodu

Prokypření a provzdušnění půdy, uvolnění její zhutnělé vrstvy, promísení hnojivy nebo kompostem a rozemletí plevele. To všechno zvládne správně vybraný kultivátor, který vám dopomůže k bohaté úrodě každý rok. Nezáleží přitom, jestli pěstujete brambory, jahody nebo květiny. Požadavky na tento stroj by se měly odvíjet především od velikosti vaší zahrady.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jaký kultivátor podle pohonu

Jaký elektrický kultivátor

Elektrický kultivátor disponuje nižším výkonem než benzínové stroje, a své uplatnění tak najde na menších a pravidelně udržovaných zahrádkách. Je ideální na lehkou půdu, není tedy určen pro neobdělané plochy. Je lehčí než kultivátory se spalovacím motorem. To znamená jednodušší manipulaci, jeho provoz je ekologický, tichý a také méně náročný na údržbu. Při jeho provozu jste závislí na zdroji energie a na délce elektrického kabelu.

Kultivátory elektrické

Benzínový

Benzínový kultivátor je zárukou vysokého výkonu a nezávislosti na elektrické energii. Motorový kultivátor využívá většinou čtyřtaktních motorů s objemem do 200 ccm. Výkon se pohybuje mezi cca 3-5 kW. Jedná se o nejvhodnější volbu pro odlehlé a velké pozemky. S velkým výkonem se ovšem připravte také na vyšší hmotnost a celkově horší ovladatelnost stroje. Nevyhnete se také pravidelným údržbám a doplňování provozních kapalin.

Kultivátory benzínové

Ruční

Ruční kultivátor nepotřebuje ke svému pohybu motor - poháníte ho vy. Jedná se o nejrůznější rycí vidle nebo válce. Oceníte je při zbavování se plevele na velmi omezených plochách (skleníky, malé záhonky nebo truhlíky).

Ruční kultivátory

Akumulátorový

Aku kultivátor nabízí podobné parametry, jako jeho elektrická verze. Je lehký, snadno manipulovatelný a vhodný na menší zahrádky, které jsou pravidelně obdělávány. V tomto případě však nejste omezeni délkou přívodního kabelu. Energie je uložena v akumulátoru, který je potřeba dobíjet. U některých značek lze stejný akumulátor používat pro různé stroje.

Kultivátory

Další rady, tipy a inspiraci najdete na naší stránce Jarní práce na zahradě.

Rotavátory a kultivátory

Rotavátor

Poznáte ho podle rotujících hvězdic, které pohání stroj dopředu a přitom provzdušňují do hloubky 15 cm. Jedná se o skvělý stroj pro zaorávání hnojiva, rašeliny a mulče na menších pozemcích. Půdu však nezorá do hloubky a nerozemele plevel, pouze ho vytáhne na povrch.

Kultivátor

Je mnohem výkonnější, tudíž se hodí na větší pozemky. Dokáže půdu zorat do hloubky a nakypřit jí mezi řádky, zvládne rovněž vyorat plodiny, rozdrtit plevel a je multifunkčním pomocníkem. Díky kompatibilním přídavným adaptérům může tahat různé radlice, válce a v létě pomáhat s obracením sena.

Základní požadavky na zahradní kultivátor

Terén zahrady

Členitost a terén zahrady by měl hrát největší roli ve výběru kultivátoru. S rostoucí plochou rostou požadavky na výkon stroje a šířku jeho záběru. Vyšší výkon je nutný také v jílovité půdě s těžkým podložím. Kopcovitý terén využije pojezd a další nápravu.

Hloubka orání

Jak často a jak moc do hloubky půjdete, by mělo váš výběr ovlivnit hned v druhé řadě. Elektrický stroj s nižším výkonem je vynikající volbou pro lehké obdělávání. Vysoký výkon benzínového kultivátoru se spalovacím motorem je perfektní volbou pro hlubokou orbu.

Ergonomie a obsluha

Jednoduchost obsluhy je u těžkého stroje zásadním požadavkem. Tím spíš, pokud s ním budete manipulovat v kopcovitém terénu. Tam oceníte pojezdová kolečka, která kultivátor poženou, a vy tak budete především řídit směr. Některé kultivátory disponují i zpětným chodem. Stejně tak si všímejte řídítek a madla, důležitá je jejich vhodná výška, případně nastavení výšky. Ovládací prvky by měly být po ruce, ideálně tak, abyste nemuseli přehmatávat. Jednoduché obsluze přispívá také pohodlné nastavení žací výšky.

Kvalita zpracování a odolnost

Motor musí pracovat proti velkému odporu, proto dbejte zvýšené opatrnosti na úroveň zpracování. To platí především pro motor a převodovku. Tam je nezbytné kvalitní zakrytování a prachový filtr. Budete pracovat v prašném prostředí, mohlo by tedy dojít k zanesení a následnému zadření stroje. Zároveň vybírejte kultivátor spíše s výkonovou rezervou. Při náročnější práci se tak nebude „trápit“ a více opotřebovávat. Součástí stroje je také ocelový trn (ostruha), ten reguluje hloubku záběru a slouží jako přirozená brzda. Jeho uchycení by mělo být dostatečně pevné a robustní.

Co se týče materiálu, nemusí nutně platit, že plast je známkou podprůměrného zpracování. Musí být ale pevný a použitý pouze pro méně zatěžované části stroje, jako jsou např. kryty. Plasty jsou lehké, odolné proti korozi a usnadňují údržbu.

Kultivátor na trávník podle parametrů

Šířka záběru

Pokud je zahrádka pouze vaše hobby, bude vám stačit šířka provzdušňování mezi cca 35-60 cm se 4 noži. U profesionálních modelů je to pak nejčastěji 6 sad nožů se šířkou záběru až 80 cm a více. Špičkové kultivátory pak nabídnou rozsah přes 1 m, případně manuální nastavení podle obdělávané plochy. Jen mějte na paměti, že čím větší šířka, tím větší by měl být také výkon.

Délka nožů

Určuje hloubku záběru kultivátoru. Rotavátor zvládne max. 15 cm, kultivátor pak 20–25 cm u strojů pro menší zahrádky. Hodnota 30 cm a více platí u profesionálních strojů, vybírejte však především podle toho, co budete pěstovat. U jednotlivých plodin se totiž může lišit optimální hloubka sadby.

Provedení a počet nožů

Stejně jako se liší délka nožů, je různé i jejich provedení a počet. Nože můžou být pravoúhle zakřivené, ty jsou lepší na kypření lehké nebo písčité půdy, kde se tak snadno nezahrabou. Kopinaté nože naopak dokáží proniknout tím nejtvrdším povrchem. Profesionální stroje kombinují oba způsoby, aby dosáhly maximálního efektu.

Nože musí být vždy vyrobeny z kvalitní oceli a jejich tloušťka by měla odpovídat výkonu stroje. Počet nožů je dán šířkou lišty, běžně jsou kultivátory vybavené 4 sadami nožů. V případě většího záběru i 6 sadami. U špičkových modelů je možné přidávat podle potřeby další.

Rozměry

Většina kultivátorů má rozměry podobné sekačkám na trávu. Šířka je kolem 50–60 cm a hloubka okolo 40–50 cm. Výška pak závisí na nastavení madel (cca od 50 cm do 140 cm). Kultivátory nejsou příliš skladné, na rozměry tak myslete především kvůli uskladnění mimo sezónu.

Hmotnost

Nejlehčí kultivátory mohou vážit i méně než 7 kg. Půjde ale většinou o jednoduché ruční stroje. Standardem pro modely s elektrickým motorem je hmotnost do 17 kg. U výkonných strojů se spalovacím motorem, širokou lištou a příslušenstvím však může hmotnost přesáhnout i 50 kg.

Hlučnost

Hluk produkovaný aku a elektrickými modely se pohybuje na úrovni cca 70 dB. Benzínové motory jsou schopné vyvinout hluk až na úrovni 90 a více dB. Zcela tichý chod tak naleznete pouze u ručních kultivátorů.

Při práci s výkonným benzínovým kultivátorem oceníte kvalitní ochranná pracovní sluchátka.

Kultivátor trávníku a jeho funkce



Nastavení žací výšky

Nezbytná funkce pro zahrádkáře, kteří mají záhony s různými plodinami. Každá sadba totiž vyžaduje jinou hloubku. Naštěstí už dnes tato funkce patří ke standardní výbavě většiny modelů.

Kolečka

Nabídnou je především profesionálnější a těžší kultivátory, které pak nemusíte tlačit velkou silou. Do koleček totiž putuje část energie z motoru.

Zpětný chod

Hodí se v okamžiku, kdy nemůžete s kultivátorem dál ani do strany. Zpětný chod tak o další stupeň zvyšuje průchodnost kultivátoru terénem.

Příslušenství ke kultivátoru

  • Přívěsný vozík je užitečný v okamžiku, kdy potřebujete převést sadbu nebo naopak sklizeň. V tu chvíli oceníte vozík, který je možné za některé kultivátory připojit. Vždy se však přesvědčte o kompatibilitě.

  • Bubnová sekačka nemusí být samostatným strojem. Je totiž možné jí také přimontovat na kultivátor (v některých případech je třeba speciální ovládací sada) a posekáte s ní i větší zatravněné plochy.

  • Obracečka sena vám jistě zpříjemní starost o posekanou dlouhou trávu. To oceníte především ve chvíli, kdy máte doma např. králíky nebo jiná domácí zvířata.

  • Fréza na sníh zvyšuje užitnou hodnotu kultivátoru, protože vám umožňuje jeho celoroční využívání. Rychle očistíte prostor před garáží nebo vytvoříte cestičku od domu na zahradu.

  • Drtič odpadu si snadno poradí s větvemi a dalším organickým materiálem, který je pak možné uložit třeba na kompost.

  • Pluhová radlice je skvělým doplňkem pro velké záhony a menší políčka. Kultivátor s pluhem využijete i v zimě při odklízení sněhu.

Další stroje na zahradu

Sekačky

Robotické sekačky

Zahradní traktory

Zahradní ridery

Křovinořezy

Vertikutátory

Rady na závěr

Údržba

U elektrického kultivátoru musí být všechny větrací otvory vždy 100% průchodné. Po každém použití byste navíc měli stroj očistit. V případě benzínového motoru je třeba kontrolovat hladinu provozních kapalin a také udržovat čistý vzduchový filtr. Pokud budete cokoli opravovat, měl by být kultivátor vždy mimo provoz a odpojený od elektrické sítě.

Bezpečné použití
  1. Dodržujte rady výrobce. V každém případě si důkladně pročtěte manuál a případně také produktové online stránky výrobce.
  2. Používejte ochranné pomůcky, mezi ně patří pevné pracovní boty, neprořezné rukavice, ochranné brýle a kvalitní oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi.
  3. Před kultivací jakéhokoliv záhonu nebo pole se ujistěte, že je stroj v odpovídajícím technickém stavu a 100% funkční.
  4. Stejně tak byste si měli být jisti, že se na ploše nenachází žádné kameny, potrubí nebo elektrické vedení.

Další užitečné články

Zahrada na jaře